Program overview Sports Center

Graphic: Logo Sports Center

10:00 a.m.

Wheelchair Basketball School tournament

Joachim Schäfer
Dr. Christian Schramm

01:40 p.m.

"Inclusive table tennis show match" between Valentin Baus and Alexander Daun

01:55 p.m.

Judo performances of the 1. Budokan Hünxe e.V.

02:15 p.m.

Presentation Women's soccer

02:30 p.m.

APT Prostheses - David Behre gives insight as a top athlete and prosthesis wearer

02:40 p.m.

Tennis Show Match, presented by Otto Bock

03:00 p.m.

Show match at Para-Ice Hockey

03:15 p.m.

Presentation of the accessible "Römer-Lippe-Route" (Roman-Lippe Route)

03:30 p.m.

"Inclusive table tennis show match" between Valentin Baus and Alexander Daun

03:45 p.m.

Demonstration cone rail

03:55 p.m.

Demonstration of the "Russian Dogs"

04:05 p.m.

PowerBaseTec - Introduction Paragolfer and Handbikes

10:00 a.m.

Judo school tournament with subsequent award ceremony

 

12:15 p.m.

"Inclusive table tennis show match" between Valentin Baus and Alexander Daun

 

12:30 p.m.

QiGong - How does it work and what does it help against?

 

12:45 p.m.

Soccer department - training unit

01:00 p.m.

Presentation Cooperation Agreement WDFV & BRSNW

01:15 p.m.

BRSNW- State Sports Physician Helga Fischer-Nakielski: Introduction and Discussion Round

01:40 p.m.

"Wheelchair basketball with professionals"
(RBC Köln 99ers, BSG Baskets, Fortuna Düsseldorf)

02:15 p.m.

Wheelchair zumba to join in

02:35 p.m.

Tennis Show Match, presented by Otto Bock

02:55 p.m.

APT Prostheses - David Behre gives insight as a top athlete and prosthesis wearer

03:05 p.m.

Demonstration I-L-e service dogs

03:15 p.m.

"Inclusive table tennis show match" between Valentin Baus and Alexander Daun

 

03:30 p.m.

Demonstration Dance group TV Unity Ahlen

03:45 p.m.

PowerBaseTec - Introduction Paragolfer and Handbikes

03:55 p.m.

Demonstration cone rail

04:05 p.m.

Demonstration of the "Russian Dogs"

10:30 a.m.

Rhythmic gymnastics of the BSG Mettmann

11:15 a.m.

Presentation of the film "Dreams with and without handicap" by BRSNW and WestLotto

11:30 a.m.

Para ice hockey show match

11:45 a.m.

Demonstration of the "Russian Dogs"

12:00 p.m.

Demonstration Dance group TV Unity Ahlen

12:15 p.m.

"Inclusive table tennis show match" between Valentin Baus and Alexander Daun

12:30 p.m.

APT Prostheses - David Behre gives insight as a top athlete and prosthesis wearer

12:45 p.m.

Performance "Happy Drumballs" of WfMB Duisburg

01:00 p.m.

Wheelchair zumba to join in

01:15 p.m.

Presentation of Kalendrina 2019 - The BRSNW Girls' Calendar

01:45 p.m.

Performance "Dream dancer in wheelchair dance" by WfMB Duisburg

02:00 p.m.

Rhythmic gymnastics of the BSG Mettmann

02:15 p.m.

Demonstration dance group "Unique" of the Lebenshilfe Bocholt e.V.

02:30 p.m.

Demonstration I-L-e service dogs

02:45 p.m.

Practice lesson for wheelchair drivers & MS patients from TV Ratingen

03:00 p.m.

Interview with European Champion Markus Rehm and EM participant Annika Zeyen

03:15 p.m.

"Inclusive table tennis show match" between Valentin Baus and Alexander Daun

03:30 p.m.

Demonstration cone rail

10:30 a.m.

Presentation of the film "Dreams with and without handicap" by BRSNW and WestLotto

 

10:45 a.m.

Demonstration I-L-e service dogs

11:00 a.m.

Showfight in wheelchair fencing

11:25 a.m.

"Duel in soccer tennis" by BSG Oberhausen-Sterkrade

11:45 a.m.

Demonstration dance group BSG Nordeifelwerkstätten

12:00 p.m.

APT Prostheses - David Behre gives insight as a top athlete and prosthesis wearer

12:10 p.m.

Trampoline jumping for kids with handicap by DJK Scharnhorst

12:30 p.m.

Gymnastics to join in with the DJK Scharnhorst

12:45 p.m.

E-wheelchair hockey of the Hurricanes Bochum

01:00 p.m.

Para ice hockey show match

Joachim Schäfer
Dr. Christian Schramm

01:30 p.m.

"Duel in soccer tennis" of the games department

 

01:50 p.m.

Showmatch in wheelchair basketball

02:05 p.m.

Performance of the cheerleaders and flag wavers of RGS Bönen

02:20 p.m.

Showfight in wheelchair fencing

02:35 p.m.

"Inclusive Choir" of the Lebenshilfe Köln e.V.

03:00 p.m.

Demonstration of the "Russian Dogs"

03:15 p.m.

"Cool in the chair" - wheelchair dance of the Lebenshilfe Bocholt e.V.