Program overview Sports Center

Graphic: Logo Sports Center

10:00 a.m.

Service dogs

Joachim Schäfer
Dr. Christian Schramm

10:45 a.m.

Golf, PowerBaseTec

10:45 a.m.

Get a taste of martial arts, APT Prothesen

11:00 a.m.

Amputee soccer

11:15 a.m.

Judo ID Construction

11:30 a.m.

Judo ID, Budoka Hünxe u. Mülheim

12:00 p.m.

The Russian Guide Dog School

12:20 a.m.

Rhythmic Drum Group "Happy Drumballs", WfMB Duisburg

12:40 p.m.

Cone rail

01:00 p.m.

Get a taste of martial arts, APT Prothesen

01:20 p.m.

Service dogs

01:40 p.m.

Wheelchair dance group "Dance Dreamers", wbfmb Duisburg

02:00 p.m.

Volt hockey

02:30 p.m.

Amputee soccer

02:45 p.m.

Soccer Egg

03:30 p.m.

Table tennis

04:00 p.m.

Volt hockey

10:00 a.m.

Judo Tournament

 

12:15 p.m.

Pair exercises with towel and foam balls

 

12:30 p.m.

The Russian Guide Dog School

 

12:45 p.m.

Qigong

01:00 p.m.

Interview Amputee soccer + film "World's Largest Amputee Soccer Camp" (Walldorf), Fortuna Düsseldorf, Anpfiff ins Leben

01:10 p.m.

Wheelchair basketball Fortuna Düsseldorf

01:40 p.m.

Volt hockey

02:15 p.m.

Wheelchair sport Balloon Volleyball, TV Ratingen and HTV Remscheid

02:35 p.m.

Dance group seniors, ErlebniSTanz

02:50 p.m.

Presentation Kalendrina 2020

03:15 p.m.

mixed dance group "Einzigartig" (English: "Unique"), Lebenshilfe Bocholt 

03:30 p.m.

Oriental Dance

 

03:45 p.m.

Get a taste of martial arts, APT Prothesen

04:15 p.m.

Badminton

04:30 p.m.

Tennis

10:00 a.m.

Volt hockey game

10:30 a.m.

Interview with Jürgen Brüggemann (Sports Foundation NRW) on the subject of talent scouting

10:45 a.m.

Trial day: Table tennis

11:15 a.m.

The Russian Guide Dog School

11:30 a.m.

Trial day: wheelchair table tennis

12:30 p.m.

Trial day: wheelchair badminton

01:30 p.m.

Service dogs

02:00 p.m.

Volt hockey

02:30 p.m.

Get a taste of martial arts, APT Prothesen

02:45 p.m.

Amputee soccer

03:00 p.m.

Cone rail

03:20 p.m.

Golf, PowerBaseTec

03:40 p.m.

Service dogs

04:00 p.m.

Volt hockey

10:20 a.m.

Get a taste of martial arts, APT Prothesen

 

10:35 a.m.

The Russian Guide Dog School

10:55 a.m.

Zumba, GHD GesundHeits GmbH Deutschland aktiv

11:15 a.m.

musical sports interludes

11:30 a.m.

Variant of the bounce ball game, Koronarsport Soest

11:45 a.m.

Cheerleaders and flag wavers, RSG Bönen

12:00 p.m.

Sitting volleyball Bayer Leverkusen vs. Netherlands

01:45 p.m.

Bayer Leverkusen Sitting volleyball hands-on

02:05 p.m.

Dance group, TC Seidenstadt Tanz

02:20 p.m.

Zumba, GHD GesundHeits GmbH Deutschland aktiv

Joachim Schäfer
Dr. Christian Schramm

02:40 p.m.

gymnastics

 

03:00 p.m.

Wheelchair dance group "Cool in the chair", Lebenshilfe e.V. from Bocholt

03:15 p.m.

Variation of the bounce ball game, Koronarsport Soest

03:30 p.m.

Service dogs

03:45 p.m.

Golf, PowerBaseTec